Pęć języków miłości

Opublikowano: 2020-05-25 10:44, Numer artykułu: 28050

Czy potrafimy okazywać miłość naszym dzieciom? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo istotna. Od tego czy dziecko czuje się kochane zależy przecież jego prawidłowy rozwój. Wielu rodzicom wydaje się, że potrafią to robić doskonale. Zakładają, że dzieci widzą jak troszczą się o nie od zawsze, zaspokajają ich potrzeby materialne. Sądzą, że skoro kochają dzieci, one automatycznie o tym wiedzą. Uważają że wystarczy powiedzieć „Kocham Cię”, a one poczują się kochane. To niestety tak nie działa. Żeby dziecko czuło się prawdziwie kochane, trzeba okazywać mu miłość w jego języku – za słowem musi iść poświęcony czas i nasze postępowanie.

Co zatem robić? Gary Chapman, amerykański psychoterapeuta, odpowiadając na to pytanie zaprezentował 5 języków miłości (słowo, czas, dotyk, prezenty, pomoc). Tylko takie pełne podejście do dziecka, do każdej bliskiej nam osoby sprawi, że poczuje się ona ważna i kochana.

Szerokie wyjaśnienie tych pięciu słów znajdziecie Państwo w książce „5 języków miłości” G. Chapmana. Zachęcamy do sięgnięcia do tej pozycji. Dla tych, którzy chcą jak najszybciej zgłębić problem proponuję krótki wykład, który w ciekawy sposób prezentuje tę teorię (w razie potrzeby proszę pominąć reklamę).