„Science Matters”/”Nauka ma znaczenie”

Opublikowano: 2024-03-07 20:54, Numer artykułu: 79685

W piątek 01.03.24r. w naszej szkole odbył się Pierwszy Dwujęzyczny Bydgoski Konkurs Naukowy dla szkół podstawowych pod nazwą „Science Matters”. Turniej był częścią światowego wydarzenia - Globalne Śniadania Naukowe, które są organizowane przez IUPAC (Instytut Chemii Czystej i Stosowanej). Uczniowie klas szóstych, którzy brali udział w tej akcji dołączyli jednocześnie do niemal 80 państw i organizacji zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Szkoła Podstawowa nr 30 im. Szarych Szeregów z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy była jedyną „podstawówką” w Polsce uczestniczącą w tym międzynarodowym wydarzeniu. Globalne Śniadanie (#GWB2024) rozpoczęło się wcześnie rano w Nowej Zelandii i Australii, a potem obiegło cały świat, co można było obserwować na Globalnej Mapie Świata, na której co chwilę pojawiały się wirtualne serduszka oznaczające kolejne spotkania. Dzięki najnowszym technologią mogliśmy odszukać serduszko SP30! Uczestnicy konkursu w naukowej atmosferze rozwiązywali zadania dwujęzycznie z biologii, w języku angielskim z matematyki, oraz w języku polskim z geografii. Uczniowie pracowali w grupach 2-3 osobowych, a na rozwiązanie testu mieli 60 min Po konkursie był czas na wspólny „lunch time”,wspólne rozmowy przy jednym stole i integrację. Następnie rywalizujące ze sobą drużyny mogły obejrzeć, nadesłane przez siebie filmiki, które były pierwszą częścią organizowanego konkursu. W tej niecodziennej naukowej i światowej atmosferze czas poświęcony zdobywaniu wiedzy upłynął wyjątkowo przyjemnie. Głównym założeniem konkursu było rozwijanie kompetencji XXI wieku 4K: kreatywności, krytycznego myślenia, komunikatywności i współpracy. Jesteśmy przekonani, że uczestnikom naszego konkursu się to udało! Wszystkim uczestnikom konkursu „Science Matters” jeszcze raz serdecznie dziękujemy, a nagrodzonym - gratulujemy!

I miejsce: Jacek K., Joachim R., Franciszek S. z kl. 6B SP30
II miejsce : Ada U., Kalina S., Tosia J. z kl.6 SP63
III miejsce: Rafał B., Tymoteusz H., Lena Z. z kl. 6A SP30

Wyróżnienie za pracę filmową: Rafał B., Tymoteusz H., Lena Z. z kl. 6A SP30