Uroczyste obchody 40-lecia naszej szkoły

Opublikowano: 2025-06-24 18:42, Numer artykułu: 100347

6 czerwca 2025r. w naszej szkole odbyła się wielka uroczystość....

 Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione - zawsze pozostaną w pamięci....Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym pozostawiło się cząstkę siebie i część swojego życia. Szkołę tę od początku jej istnienia ukończyło kilka tysięcy uczniów i prawie 200 osób przepracowało na stanowiskach nauczycieli oraz administracji i obsługi. Kilka osób tu obecnych spędziło    w jej murach 40 lat swojego życia zawodowego, dokładnie tyle ile istnieje ta szkoła...

Budynek zlokalizowany na Górzyskowie przy ulicy Tadeusza Czackiego 8 tak naprawdę połączyła historia trzech
szkół:
- Szkoły Podstawowej nr 30 im. Jana Kilińskiego,
- Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów z Oddziałami Dwujęzycznymi,
- Szkoły Podstawowej nr 30 im. Szarych Szeregów z Oddziałami Dwujęzycznymi.
W latach 1984-1999 funkcjonowała tu Szkoła Podstawowa nr 30 im. Jana Kilińskiego. Przestrzeń edukacyjna szkoły przewidziana była dla 800 uczniów, a w roku szkolnym 1988/89 uczęszczało      do niej aż 1645 uczniów pod kierunkiem 82 nauczycieli.
W 1999 roku, w wyniku reformy oświaty, utworzono Gimnazjum nr 23, które współistniało razem z podstawówką do 2005 roku, a od 2005 roku do 2017 jako samodzielne Gimnazjum nr 23, wówczas największe samodzielne
gimnazjum w Bydgoszczy - liczyło prawie 500 gimnazjalistów.
W 2017 roku, w związku z kolejną reformą edukacji, tym razem gimnazjum przekształciło się w szkołę podstawową, zachowując imię Szarych Szeregów. I tak pozostało do dzisiaj... Obecnie szkoła liczy 647 uczniów 28 oddziałach. W szkole pracuje 57 nauczycieli.
Tak pokrętne losy tej szkoły nie złamały jej ducha. Od początku jej istnienia, od momentu pojawienia się na mapie edukacyjnej miasta Bydgoszczy – niezależnie od tego, czy była szkołą podstawową czy gimnazjum - wyróżniała się w środowisku nie tylko lokalnym. Słynęła z bardzo wysokiego poziomu osiągnięć edukacyjnych oraz sukcesów sportowych i artystycznych, czego dowodem są do dzisiaj przechowywane i wyeksponowane w szkole liczne puchary i dyplomy. Absolwenci szkoły kształcili się w najlepszych bydgoskich szkołach średnich. Wielu z nich kontynuowało naukę na uczelniach wyższych w Bydgoszczy i poza Bydgoszczą. Dzisiaj są przedstawicielami wielu zawodów w różnych branżach, piastują stanowiska w świecie biznesu, nauki i kultury oraz polityki.
Szkoła miała dwóch patronów – w latach 1987-1999 – Jana Kilińskiego, a po przekształceniu w gimnazjum – od roku 2013 – Szare Szeregi. Trzykrotnie obchodziliśmy uroczystości nadania imienia szkole: w 1987 roku, 2013 i 2018 roku. W historii szkoły były dwa sztandary... Obydwa są z nami dzisiaj... Jeden z nich zawsze będzie nam przypominał lata Gimnazjum nr 23... Dzisiaj w jego asyście nasi uczniowie - harcerze...
Szkołą kierowało trzech dyrektorów. Pierwszym dyrektorem – w latach 1984-1995 był dyrektor Grzegorz Szczepkowski, w latach 1995-2007 dyrektor Ilona Matuszewska, a od roku 2007 mnie przypadł w udziale zaszczyt kierowania tą szkołą...
Zapewne wielu z Państwa – absolwentów i byłych pracowników szkoły z rozrzewnieniem wspomina lata 80-te i 90-te w murach tej szkoły - Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne PTTK „Tuptuś”, które organizowało rajdy piesze po okolicach Bydgoszczy i obozy wędrowne w całej Polsce, a uczniowie klas 1-3 zdobywali odznakę „Siedmiomilowe Buty”. W tamtych latach, w miejscu, gdzie dzisiaj stoi blok mieszkalny - na skwerze przy ulicy Skrajnej był tor speedrowerowy. Wielu z Państwa zapewne pamięta też strzelnicę, która funkcjonowała od początku istnienia tej szkoły w podpiwniczeniu budynku... jeszcze do niedawna.
Po roku 2000 szkoła powoli zaczęła zmieniać oblicze... Zaczęły się prace remontowe w budynku szkoły, zmieniały się korytarze, sale, toalety, a w latach 2006-2007 z inicjatywy Urzędu Miasta Bydgoszczy szkoła przeszła termomodernizację. Wymieniono okna, instalację grzewczą, a wraz z ociepleniem ścian zewnętrznych szkoła zyskała nową elewację. W 2014 roku z inicjatywy Urzędu Miasta Bydgoszczy baza sportowa szkoły wzbogaciła się o boisko wielofunkcyjne, a w roku szkolnym 2017/2018 na potrzeby młodszych uczniów przy szkole powstał plac zabaw. Wtedy znowu była tu podstawówka.
Pewnie niektórzy z Państwa zapamiętali rok 2007? Wówczas w szkołach w całej Polsce, w tym w Gimnazjum nr 23, obligatoryjnie przez MEN zostały wprowadzone jednolite stroje szkolne – „mundurki”.... a tymczasem w gimnazjum realizowano innowacje pedagogiczne z zakresu nauk humanistycznych, ścisłych oraz artystycznych. Szczególnie dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się innowacje dziennikarska i matematyczna. Klasom dziennikarskim towarzyszyła gazetka szkolna „Merkuriusz Gimnazjalny”. W ramach innowacji matematycznej szkoła zaangażowała się w Międzynarodowy Projekt Comenius – „Matematyka w naszym życiu”. Niezwykłą inicjatywą było założenie szkolnego kabaretu „Ale Jaja”. Gimnazjum oferowało różnorodne kółka tematyczne: naukowe, dziennikarskie artystyczne, techniczne i sportowe. W szkole funkcjonował wolontariat, „Szkolne Koło Caritas” „Maltański Korpus Kadetów” i telewizja szkolna GimTV23. Prężnie działało doradztwo zawodowe. W latach 2010 - 2015 szkoła przystąpiła do realizacji projektów unijnych „Gimnazjum z przyszłością” oraz „Aktywny w szkole – twórczy w życiu”.

Powstały klasy o różnych profilach kształcenia. We współpracy z Bydgoskim Klubem Wioślarek „Bekawianka” oraz Wojskowym Klubem Sportowym „Zawisza” utworzone zostały klasy wioślarskie.
We współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy powstały klasy dwujęzyczne z językiem hiszpańskim.
Ostatnie 8 lat historii tej szkoły to nauka w oddziałach ogólnodostępnych i dwujęzycznych we współpracy z IX Liceum Ogólnokształcącym, realizacja innowacji pedagogicznych i projektów unijnych: „Aktywny w szkole – twórczy w życiu”, „EduRewolucja”, Program Ministra Sportu i Turystyki „Mały Mistrz”, programów i projektów miejskich „Zdolni znad Brdy”, „Aktywni Razem”, „Szkoła Otwarta      i Tolerancyjna”.
Za podejmowane działania ekologiczne i zdrowotne szkoła uzyskała Międzynarodowy Certyfikat „Eco Schools” i Wojewódzki Certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”.
Za działania promujące postawę tolerancji i otwartości na ludzi szkoła corocznie od roku 2021 uzyskuje Certyfikaty „Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej”.
Dzięki pozyskiwanym przez nauczycieli licznym Bydgoskim Grantom Oświatowym, szkoła realizuje działania kulturalne, edukacyjne i ekologiczne.
Społeczność szkolna organizuje imprezy środowiskowe pod Patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy:
„Duatlon – Biegam i Jeżdżę na Rowerze” oraz „Bieg od Przedszkolaka do Szkolniaka”.
We współpracy z Radą Osiedla GÓRZYSKOWO szkoła co roku organizuje „Wigilię dla osób samotnych i w potrzebie”.
Po wielu latach, dzięki współpracy z Radą Rodziców Szkoły reaktywowano działalność radiowęzła szkolnego.
działa telewizja szkolna – STV30.
Każdej imprezie towarzyszy zespół wokalny, a w ostatnich miesiącach powstał pięcioosobowy zespół muzyczny „Szare Nuty”.
W marcu 2020 roku szkoła przeszła transformację – w obliczu stanu epidemii Koronawirusa szkoła po raz pierwszy podjęła naukę w systemie zdalnym. Wybrano Platformę Microsoft TEAMS.
Przez te wszystkie lata nasza szkoła przeszła wiele zmian, wyzwań i sukcesów. Udało nam się stworzyć miejsce, które sprzyja rozwojowi talentów, promuje wartości i buduje wspólnotę. To zasługa każdego z Was – ludzi, którzy tworzyli i tworzą tę społeczność.
Dzisiaj wśród gości są absolwenci tej szkoły i byli pracownicy, niektórzy już na emeryturze. Ze szczególnym wzruszeniem warto wspomnieć nauczycieli, pracowników i absolwentów szkoły, którzy odeszli. Pomimo, że nie ma ich wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad swojego istnienia.
Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasza szkoła mogła istnieć i rozwijać się przez te cztery dekady. Dziękuję za trud nauczycieli, którzy z pasją przekazują wiedzę i wychowują młodych ludzi. Dziękuję rodzicom za wsparcie i zaufanie. Dziękuję uczniom za ich zaangażowanie, ciekawość i chęć nauki. A także naszym absolwentom, którzy z dumą wspominają czas spędzony w murach naszej szkoły i którzy dziś mogą świadczyć o solidnych podstawach, jakie tu otrzymali.
Dziękuję naszym władzom samorządowym, a szczególnie Wydziałowi Edukacji i Sportu, który sprawuje nad nami bezpośrednio pieczę i stwarza nam warunki do pracy oraz Kuratorium Oświaty, które wspiera nas w nadzorze pedagogicznym.
Dla mnie to zaszczyt, że to właśnie mnie przypadł obowiązek organizacji tego święta i nie ukrywam, że jest to dla mnie szczególne przeżycie, tym bardziej, że też jestem związana z tą szkołą od 40 lat....
Grażyna Zielińska
dyrektor szkoły